Automasaż zmęczonych dłoni

13.04.2020

Masaż dłoni ma niezwykły wpływ na psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Refleksologia uczy, gdzie naciskać, żeby pozbyć się bólu i wzmocnić organy wewnętrzne. Masując sobie dłoń, skup się na tych najbardziej napiętych (bolesnych) miejscach.
Zrelaksuj się i oddychaj miarowo…  Koniecznie zrób sobie lub partnerowi ten masaż przed snem lub przed… telewizorem. 

Masaż dłoni: narządy
Refleksologia ma niezwykły wpływ na psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Oto mapa dłoni, która wskazuje, gdzie naciskać, żeby pozbyć się bólu i wzmocnić organy wewnętrzne.

Kciuk: reprezentuje ramiona i żołądek. Kiedy doskwierają nam bóle tych organów, pojawia się depresja i stany lękowe. Symptomy, które pomagają zidentyfikować problem to: rozdrażnienie, bóle brzucha i bóle głowy.

Palec wskazujący: jest związany z nerkami i pęcherzem moczowym. Powiązane z nim emocje to strach i rozkojarzenie. Możliwe objawy: dolegliwości układu trawiennego, bóle pleców i bóle zębów.

Środkowy palec: jest związany z wątrobą i gniewem. Wiążą się z nim migreny, problemy ze wzrokiem i uczucie mdłości.

Serdeczny palec: to przede wszystkim jelito grube i płuca. Jeżeli chodzi o emocje, utożsamia się go z pesymizmem i depresją. Najczęstsze symptomy to niestrawność, astma i niewydolność płuc.

Mały palec: symbolizuje jelito cienkie i stan naszego serca. Uważa się, że jest związany z udawaniem i symulowaniem.


Terapia japońska jin shin jyutsu zakłada, że ciało ludzkie ma trzy kanały energetyczne. Jeden główny, owalny, który schodzi od twarzy, poprzez mostek, brzuch, kość łonową, a potem wznosi się przez kręgosłup aż do głowy. Pozostałe dwa kanały nazywane są nadzorczymi i zaczynają się po wewnętrznej części kolan. Chodzi o skanalizowanie wszystkich energii, które znajdują się w naszym ciele. Każdy punkt na dłoni ma bezpośredni związek z jednym lub z kilkoma narządami i – jednocześnie – z naszymi
emocjami.

Jak wykonać masaż dłoni według według terapii japońskiej jin shin jyutsu?

Masaż składa się z 6 kroków.
1. Zrelaksuj się i oddychaj miarowo.
2. Otwórz jedną, dowolną dłoń z rozłożonymi palcami.
3. Drugą dłonią obejmij dowolny palec (odpowiadający za emocję, którą chcesz zwalczyć lub organ, który chcesz wzmocnić).
4. Skoncentruj się na tym palcu i trzymając go delikatnie uciskaj od 2 do 5 minut, myśląc o oczekiwanych rezultatach.
5. Możesz tak postąpić ze wszystkimi palcami.
6. Na koniec przez 2-3 minuty masuj zewnętrzną część nadgarstka, w punkcie małego wgłębienia – na styku kości dłoni i kości przedramienia. Ucisk w tym punkcie przyniesie Ci relaks i jasność umysłu.

Jakie korzyści dla zdrowia daje masaż dłoni?

  • Łagodzi bóle głowy, kręgosłupa, brzucha i inne.
  • Uruchamia naturalny system obronny organizmu.
  • Likwiduje napięcia, pomaga się odprężyć.
  • Sprawia, że przybywa nam sił witalnych.
  • Poprawia krążenie krwi.
  • Usuwa zgagę, wzdęcia i zaparcia reguluje zaburzenia miesiączkowe.